ایرنا: سرمایه گذاری 70 میلیون دلاری چک در تولید سیمان افغانستان

[ad_1]

«سیروس علاف» مشاور اقتصادی رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی در هرات افزود که چک در ساخت کارخانه سیمان هرات 70 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند.
پیش از این یک شرکت ایرانی برای ساخت و تولید سیمان در معدن سیمان هرات قراردادی را با وزارت معادن و نفت افغانستان امضاء کرده بود.
مشاور اقتصادی رئیس جمهوری گفت که اشرف غنی دستور داده است که هرچه زودتر کارهای اجرائی ساخت کارخانه سیمان هرات آغاز شود و پیش بینی می شود کشور چک و بخش خصوصی افغانستان تا 2 ماه دیگر کار عملی در این کارخانه را آغاز کنند.
براساس این گزارش کشور چک در این کارخانه 49 درصد و بخش خصوصی افغانستان 51 درصد سهم خواهند داشت .
علاف افزود: این کارخانه ظرفیت تولید یکهزارو 600 تن سیمان را در روز و 500 هزار تن را در سال خواهد داشت که برای 2 هزار 500 تن بصورت مستقیم و برای 30 هزارتن دیگر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.
رئیس جمهوری افغانستان برای اجرائی شدن این کارخانه کمیسیونی را تحت ریاست معاون دوم رئیس جمهوری و وزارتخانه های دارائی و اقتصاد ایجاد کرده است.
معدن سیمان هرات در 30 کیلومتری شهر هرات قرار دارد و برای اولین بار در سال 1352 توسط دولت وقت کلید زده شده بود.
افغانستان در حال حاضر 2 کارخانه تولید سیمان دارد که کارخانه سیمان «غوری» در استان بغلان و کارخانه سیمان «جبل السراج» در استان پروان واقع شده اند.
این کارخانه ها ظرفیت تولید سیمان مورد نیاز افغانستان را ندارند و نیازهای خود را در این بخش از کشورهای پاکستان، ایران و کشورهای آسیای میانه تامین می کنند

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *